הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים בכתיבה אקדמית l דפנה גלייזר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

11 הסודות של מאחורי הקלעים בתהליך השיפוט של עבודות דוקטורט [חלק 3]

אז מה באמת מתרחש מאחורי הקלעים בתהליך שיפוט של עבודות דוקטורט?

 

הגענו לחלק השלישי בסדרה.

 

הנה עוד כמה סודות מעניינים:

 

סוד 5#: שגיאות עריכה ועיצוב מעצבנות מאוד את השופטים

שגיאות עריכה ועיצוב טכניות, שהיה אפשר למנוע בקלות, מעצבנות ומתסכלות מאוד את השופטים ומסיחות את דעתם ממהות המחקר. הכוונה היא לטעויות ניסוח וכתיבה לא ברורה, טעויות דקדוק, טעויות הקלדה, איות ועיצוב או חוסר עקביות; כמו כן שגיאות באופן הכתיבה האקדמית-טכנית לפי הכללים הנדרשים כגון כתיבת מקורות ביבליוגרפיים באופן לא שיטתי, מדויק ואחיד, הפניות חסרות או כתובות לא נכון, תאריכי פרסום שגויים או איות שגוי של שמות וציטוטים שנעשה בהם שימוש לרעה. שגיאות כאלה יגרמו לכך שבמקום להעניק לשופטים חוויית קריאה רצופה, קלה ומהנה הם ייאלצו להתמודד עם קריאה שהיא סיוט אחד מתמשך.

 

יש סטודנטים שעלולים לטעות ולחשוב שטעויות עריכה ועיצוב טכניות שכאלה אינן חשובות כל כך ושרק מהות המחקר קובעת. אולי זה נכון כשיש פה ושם טעות כזאת, שלא משפיעה משמעותית על הרצף ולא בולטת במיוחד, אבל אם יש שגיאות הקלדה או כתיב מרובות או העיצוב אינו ברור ולא עקבי, השופטים מאבדים אמון בתזה, מטילים ספק באיכות המחקר ובמסקנות, ואפילו מתחילים להטיל ספק גם בכשירותו של הכותב. הם עשויים לתהות לעצמם: "אם הסטודנט עושה שגיאות במשהו פשוט וקל כמו כתיב, אז אילו שגיאות הוא עשה בשיטת המחקר, בתוצאות, בניתוח המחקר?"

 

לסיכום, הגשה מרושלת של המחקר נתפסת כסימן לבעיות עמוקות יותר, סימן לתזה גרועה. הביאו בחשבון שברגע שהשופטים יזהו הגשה מרושלת, הם יקראו בחשדנות ובביקורתית רבה יותר את הטקסט כולו, יחפשו בעיות בעין קפדנית יותר ולא יתרכזו בתוכן המחקר.

 

הקפידו במיוחד שהפרקים הראשונים, התקציר והמבוא, יהיו מושלמים, בלי טעויות טכניות טיפשיות. קראו וערכו אותם היטב כמה וכמה פעמים; קראו אותם בקול רם או בקשו ממישהו אחר לקרוא אותם, זה יעזור לכם לאתר בעיות.

 

 

סוד 6#: השופטים מעדיפים טקסט קוהרנטי

בכתיבה קוהרנטית יש מיקוד, זרימה, היגיון ומבנה ברור המשלב ומחבר בין חלקי הדוקטורט השונים. כתיבה כזו כוללת תמרורים וסיכומי ביניים שמציינים מה מגיע ומה נעשה. זה חשוב במיוחד לשופטים שקוראים את העבודה בחלקים במשך זמן ארוך כי הם עלולים למשל לשכוח מה כתוב בפרק 1 כשיגיעו כעבור זמן לפרק 5.

 

טקסט שאינו קוהרנטי הוא טקסט בלתי קריא, מפורק, קטוע וחסר שלד. טקסט כזה יותיר את השופטים מבולבלים מאוד. בהתאם לציפיותיהם האקדמיות השופטים גם משווים קוהרנטיות לטיעון משכנע. בניית עבודה עד להגעה לטקסט שלם וקוהרנטי נעשית באמצעות השחלה או שזירה של טיעון לכל אורכו כך שהשופטים יוכלו לעקוב אחריו. הווי אומר שיש לחבר את שאלת המחקר עם תשובה, לחבר בין כמה מסקנות משנה ולחבר מסקנות אלו עם נתונים תומכים, ראיות וסיבות ועם ספרות המחקר כמובן.

 

 

זהו, ניקח הפסקה. עד כאן סודות 5 ו-6.

 

סודות 7 ו-8 הם הבאים בתור ויגיעו אליכם בהמשך. בינתיים יש לכם זמן להפנים את הסודות 1 עד 6 והכי חשוב: ליישם אותם בדוקטורט שלכם.

 

עדיין לא קראתם את סודות 1 ו-2, הנה הם כאן.

 

ומה בנוגע לסודות 3 ו-4? הנה הם כאן.

 

כמו כן קבלו במתנה מדריך ובו טיפים רבים ומגוונים נוספים לכתיבת עבודה אקדמית ברמה גבוהה ותקינה. המדריך כאן

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5