הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים בכתיבה אקדמית l דפנה גלייזר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

כמה סוגים של גניבה ספרותית עשית בדוקטורט שלך?

גניבה ספרותית (פלגיאט) היא עבירה חמורה בכתיבה אקדמית, שכן מדובר בהצגת מחקר, רעיון או מילים של אדם אחר כאילו הם שלך בלי לתת קרדיט (בעברית: מִזְכֶּה) ראוי. המעשה פוגע ביושרה האקדמית ועלול להוביל לתוצאות חמורות, לרבות ציון נכשל, עונש אקדמי ואפילו הרחקה במקרים מסוימים.

 

גניבה ספרותית אינה רק לעשות "העתק-הדבק" של טקסט מסוים בלי לציין מקור. יש עוד כמה סוגים של גניבה. הנה הם לפניכם.

 

6 סוגים של גניבה ספרותית בכתיבה אקדמית שכדאי מאוד להכיר

 

פלגיאט 1# – העתק-הדבק: זה הסוג הברור והבוטה ביותר של גניבה, שבו מעתיקים ומדביקים משפטים שלמים, פסקאות או אפילו קטעים שלמים כפי שהם ממקור מסוים בלי להוסיף מירכאות ובלי לציין את פרטי המקור.

 

פלגיאט 2# – פרפראזה: פרפראזה פירושה שכתוב רעיונות או מילים של מישהו אחר במילים שלך. אמנם כתיבת פרפראזה מקובלת בכתיבה אקדמית, אך היא הופכת לגניבה אם אינכם מספקים קרדיט למקור.

 

פלגיאט 3# – כתיבת טלאים: העתקת טקסט מכמה מקורות ושינוי קל של הניסוח תוך כדי שמירה על המבנה ועל הרעיונות המקוריים. פעולה זו נחשבת לגניבה כיוון שחסרים בה מקוריות ומתן קרדיט למקורות השונים.

 

פלגיאט 4# – גניבה עצמית/פרסום כפול: כאשר כותב מגיש את מחקרו הקודם (או חלקים ממנו) כחדש ומקורי בלי לציין שהוא כבר פורסם במקום אחר.

 

פלגיאט 5# – הפניה ביבליוגרפית לא תקינה: בכתיבה אקדמית חיוני לספק הפניות מדויקות ומלאות לכל המקורות שבהם השתמשתם. אי-הקפדה על כך, גם אם התוכן מנוסח מחדש או מסוכם, יכולה להיחשב לגניבה.

 

פלגיאט 6# – סופר צללים/קניית טקסט: שכירת אדם אחר כדי שיכתוב במקומכם עבודה אקדמית או מאמר, והגשתם על שמך, הן צורה חמורה של גניבה וחוסר יושרה אקדמית.

 

לסיכום, כדי להימנע מביצוע גניבה ספרותית, תמיד צטטו והתייחסו כראוי לכל המקורות שבהם אתם משתמשים בכתיבה האקדמית שלכם. הכירו את סגנון הציטוט שהמוסד שלכם דורש, כגון APA ,MLA או שיקגו, ותנו קרדיט לכותבים המקוריים בכל פעם שאתם משתמשים ברעיונות או במילים שלהם. אם אינכם בטוחים איך עושים זאת נכון, התייעצו עם המנחה שלכם או עם המוסד שלכם ובקשו לקבל הנחיות מסודרות וברורות.

 

בהצלחה!

 

*** ועכשיו מזמינה אתכם לקרוא דו"ח סופר מעניין ***

רוצים לדעת מיהו המוסד האקדמי הכי פנאטי וקיצוני בארץ בדרישות שלו בכתיבת עבודות אקדמיות?

 

מדובר בדו"ח שכתבתי בעקבות מיני-מחקר (סקר) שעשיתי בקרב סטודנטים ומנחים.

 

תוצאות המחקר נכתבו בדו"ח מיוחד.

לקבלת הדו"ח מיד ובחינם היכנסו לכאן

 

 

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5