הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר-אמיר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

איך נמנעים מחזרה מוגזמת על אותן מילים בעבודה האקדמית?

חזרה מוגזמת על מילים וצירופים בטקסט האקדמי היא תופעה שכיחה. בקטעים מסוימים בטקסט היא בלתי נמנעת, אך בקטעים אחרים אפשר לטפל בכך בקלות.

השלב הראשון הוא לזהות על איזו מילה/צירוף מילים הנך חוזר שוב ושוב – אלו יכולים להיות מושגים, מונחים, מילות יחס, מילות קישור ועוד.

למשל, ישנם כותבים שחוזרים על המילה 'כך' על כל צעד ושעל: בכך, לכך, מכך, על כך ש-, לכך ש-, כך ש-.

לאחר הזיהוי מטפלים בחזרות בכמה דרכים אפשריות.

הנה כמה רעיונות:

1# באמצעות מילים נרדפות

מושגים ומונחים מתחום המחקר שלכם

ישנן מילים מהותיות, מושגים ומונחים האופייניים לנושא הטקסט שלך. פעמים רבות אין הרבה מה לעשות וחייבים לחזור על המילה שוב ושוב, אולם לעתים קיים מאגר של מילים נרדפות למושגים ומונחים המשמשים בתחום שלכם, אתם חייבים להכיר אותן, ולנסות לצמצם בעזרתן את מספר החזרות.

מילים שכיחות בטקסטים אקדמיים

יש מילים וצירופים רבים (שאינם מושגים או מונחים) החוזרים על עצמם הרבה בטקסטים אקדמיים, ואפשר למצוא להם מילים נרדפות, מילים חלופיות ולהשתמש בהן.

יש לעשות זאת בזהירות שכן אין מדובר כאן בטקסט ספרותי, חווייתי שיש בו משחקי מילים, אוצר מילים עשיר ומגוון במתכוון, אלא מדובר בטקסט אקדמי שצריך להיות "יבש" – מנוסח ברור, ענייני ופשוט.

הנה כמה דוגמאות והצעות לגיוון:

  • ייתכן/אולי/אפשר/מסתבר/מן הסתם/הדעת נותנת/אפשר להניח/ניתן לשער/ההשערה היא/ההנחה היא/מניחים כי.
  • נאמר כי/יש טענה ש-/החוקר גורס כי/החוקר סובר/לטענת החוקר/לדברי החוקר/לדעת החוקר/לדידו/מבחינתו/מצידו/בכל הקשור אליו/באשר לו/לפי השקפתו.
  • למרות זאת/אף ש-/אף על פי ש-/על אף/חרף.
  • נמצא כי/התגלה/התברר כי/מצאנו ש-/יש עדויות כי.

2# באמצעות כינוי רומז

כינויים רומזים לדוגמה: אלה, אלו, זה, זאת.

חשוב לשים לב כי לעתים זה מסרבל את הטקסט ומיותר, ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.

דוגמאות:

  • פרקטיקות הוריות הנמצאות תחת הכותרת "מצוות חינוך" נחשבות לראויות, לעומת הפרקטיקות אלה הטיפוליות שלא ניתן לכלול כתפקיד הורי מכובד.
  • הנה ממצא ארכאולוגי ייחודי משולב במחקרים מתחומי מדעי הטבע, אתנוגרפיה, חקר מקורות כתובים ותמונתיים מן המזרח הקדום ומקורות מקראיים. המחקרים אלה משתלבים זה בזה ומשלימים זה את זה לכדי תמונה שלמה המספרת סיפור על נושא בתחום הכלכלה הקדומה שלא ידענו עליו דבר קודם לכן.
  • תאריך הקמת האתר שנוי במחלוקת בקרב חוקרים. האמצעים לתיארוך הם הקבלת כלי החרס שנמצאו במקום לכלי החרס לאלה שנמצאו באתרים אחרים.

3# באמצעות ניסוח טוב ומדויק של הרעיון

ולסיכום, באופן כללי מחיקת מילים, שינוי סדר המילים במשפט ושימוש במילים מדויקות יותר להבעת הרעיונות – כל אלה יכולים למנוע חזרות מיותרות ומייגעות של מילים.

 

על דרכים נוספות לצמצום הטקסט, כתיבה ממוקדת וחפה מחזרות אפשר לקרוא גם בפוסטים:

סגנון כתיבה ממוקד

8 דרכים לכתיבת משפטים קוהרנטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5
דילוג לתוכן