הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר-אמיר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

כיצד מנסחים מחדש משפט או פסקה בעבודה האקדמית?

במהלך כתיבת העבודה האקדמית נעזר הסטודנט בטקסטים שנכתבו על ידי חוקרים אחרים, וכדי להימנע מגנֵבה ספרותית חייב הסטודנט לנסח מחדש את טקסט המקור בסגנון האישי שלו או לצטט אותו במדויק. ואגב, בשני המקרים (פרפראזה וציטוט ישיר) חייבים לציין את פרטי המקור לפי כללי הציטוט הביבליוגרפיים הנדרשים.

בפוסט זה יידון נושא הניסוח מחדש, ההגדרה לניסוח מחדש וכיצד מנסחים מחדש.

מהו ניסוח טקסט מחדש (פרפראזה)?

הכווונה היא לכתיבה בסגנון השונה מן הסגנון בטקסט המקור, בד בבד עם שינוי המבנה שלו ובחירת מילים חדשות. שינוי של מילים ספורות מן הטקסט המקורי אינו נחשב לניסוח חדש אלא לגנֵבה ספרותית.

העיקרון המנחה, שלפיו יש לפעול, הוא שמירה על מהות התוכן, אך שינוי המילים ומבנה המשפטים והפִסקה.

אז כיצד מנסחים מחדש משפט או פסקה?

להלן 2 שלבים:

1# שינוי המבנה

קודם כול, יש לשנות את המבנה הכללי של הטקסט, כלומר את סדר המילים והמשפטים, את סדר הרעיונות. עליך לארגן מחדש את המידע ולהעביר את המסר בצורה שונה מהדרך שבחר בה מחבר טקסט המקור.

אם אתה מנסח פסקה מחדש, אתה יכול להתחיל את הפסקה שלך מרעיון שמופיע באמצע הפסקה המקורית, זאת כמובן בהתאם למה שאתה רוצה להעביר במחקרך.

אם אתה מנסח משפט מחדש, אתה יכול להתחיל את המשפט שלך במילה שמופיעה באמצע או בסוף משפט המקור.

שינויים מבניים אלו יגרמו לך להשתמש באופן טבעי במילים שונות מהמקור.

בהזדמנות זו אתה יכול לפרק משפטים ארוכים, לשלב משפטים קצרים, להרחיב משפטים כדי להבהירם או לקצרם כדי לתמצתם. בתהליך זה תמחק כמה מילים מן המקור ותוסיף כמה חדשות משלך.

2# שינוי המילים

השתמש במילים נרדפות או בצירופים בעלי אותה המשמעות של המילים/צירופים במקור.

חשוב לציין כי אין לנסח מחדש מילים או צירופי מילים שגורים ומקובלים בתחום המומחיות שלך, כגון מונחים טכניים, מושגים מקובלים בתחומך וכדומה.

כפי שאתה רואה, מומלץ להתחיל בשינויי המבנה דווקא, לא המילים, אבל הבא בחשבון שאתה עלול לגלות כי עם שינוי המילים בשלב השני, יהיה צורך לשנות עוד את המבנה. על כן ייתכן שתצטרך לחזור על שני השלבים כמה פעמים כדי להגיע לפרפראזה משביעת רצון.

בהצלחה!!

רוצה לוודא שהפרפראזות שכתבת בעבודה האקדמית שלך ברורות ומנוסחות היטב? תן לנו לבדוק אותן וגם את אופן כתיבת ההפניות למקורות הביבליוגרפיים. לפרטים לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5
דילוג לתוכן