הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר-אמיר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

המשולש: דוקטורט / פרנסה / משפחה

בחודש האחרון עשיתי סקר בקרב הדוקטורנטים שעמם אני בקשר, וגיליתי שאחד האתגרים הגדולים ביותר, שבו נתקלים הדוקטורנטים, הוא השילוב של בניית המשפחה וניהולה, הצורך לפרנס וההתקדמות בלימודי הדוקטורט (המשולש: דוקטורט/פרנסה/משפחה).

אצל רבים מהם ישנו רצון/הכרח לקיים את שלושת אלה במקביל, והקושי הגדול הוא לעשות זאת ובדרך מאוזנת, כלומר שההשקעה בקודקוד אחד של המשולש לא תבוא על חשבון הקודקוד השני והשלישי.

לעומת דוקטורנטים בחו"ל, שאינם נדרשים לעבוד בתקופה זו כי הם מקבלים מלגות מחקר ועל כן יכולים להקדיש את כל זמנם למחקר, הדוקטורנטים בישראל חייבים לעבוד במקביל. רוב הישראלים אינם מקבלים מלגות, ואם כן, אז אלה מלגות מזעריות שאינן מספיקות לכלכלתם כלל וכלל. כתוצאה מכך אין לדוקטורנט מספיק זמן לשבת ולהתקדם במחקר ובכתיבת הדוקטורט.

בנוסף, גילו הממוצע של הדוקטורנט בישראל הוא 30+. זה בדיוק הזמן שבו רבים מהם מתחילים להקים משפחה. השילוב הזה של גידול תינוקות וילדים קטנים עם עבודת הדוקטורט הוא מאתגר ביותר. קשה מאוד לעשות בתנאים כאלה עבודת מחקר המצריכה חשיבה מעמיקה וריכוז מקסימלי.

הנה כמה דוגמאות לתגובות של הדוקטורנטים בסקר:

"חוסר השינה וההסתגלות הכללית לחיי ההורות הן מכשלות רציניות, שגורמות להאטה מאסיבית בפרודוקטיביות של הדוקטורנט", אמרה אחת הדוקטורנטיות.

"הקושי הוא ההתמודדות עם רגשות אשם וקונפליקטים בהקשר ל: מטלות הבית מול מטלות הנוגעות לקידום העבודה. ביצוע הדילמה של הקדשת זמן למטרות קידום הדוקטורט מול זמן שיושקע לטובת הילדים, הבעל, המשפחה."

"אני אימא לשלושה קטנטנים, והקושי הוא עצום. אני יודעת שייקח לי זמן רב להשלים את הדוקטורט, בעיקר בשל העובדה שאני מסרבת להיות 'פחות אימא' ומנסה 'להצטיין' גם באקדמיה וגם באימהות. מאוד מקווה שאעמוד ביעדים שהצבתי לעצמי."

מעניין אתכם לקרוא עוד על הסקר שעשיתי בקרב הדוקטורנטים?

היכנסו לכאן וקבלו מיד וחינם את הדו"ח המיוחד שכתבתי בעקבות הסקר: "תמונת מצב: החיים הקשים של הדוקטורנטים בישראל 2015 ואיך לצלוח את המשימה למרות הכול!"

אפשר להיכנס לדו"ח גם מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5
דילוג לתוכן