הדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר להגשת טקסט אקדמי איכותי ומושלם!

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

איך נכון לכתוב בעבודה האקדמית: החל מ־ או החל ב־?

לפי האקדמיה ללשון העברית, אפשר להשתמש בשני הניסוחים, ואין סיבה להעדיף דווקא אחד מהם.

למרות זאת הניסוח החל מ־ רווח כשהוא בא לבד, לרוב לציון זמן, תחילתו של משהו או תחילת תוקפו של משהו.

הנה כמה דוגמאות מטקסטים אקדמיים:
• משמעות התיאור "חיים בעלי ערך" עברה עם העליות הציוניות שינוי רדיקלי, מהגעה ארצה כדי לעלות לרגל למקומות הקדושים או להשלים את מילוי המצוות דרך קיום המצוות התלויות בארץ, אל מימוש האידיאל הציוני (בעיקר החל מ"העלייה השנייה") של "אליטה מגויסת".
החל משנות השמונים אימצו ארגוני הטרור את הנשק הרקטי ככלי מרכזי להתמודדות עם ישראל.
• ניתוח זה מדויק בהתייחס לשנות התשעים של המאה העשרים, אולם מחמיץ מדיניות ברורה ועקבית של הכנסת כלל המגזרים לשוק העבודה ושל צמצום דרמטי של קצבאות הילדים החל משנת 2003 ועד היום.


לעומת זאת בצירוף החל ב־ משתמשים בעיקר כאשר נוקטים את ההמשך וכלה ב־.

דוגמאות מטקסטים אקדמיים:
• ההתפתחות המקצועית של מורים נתפסת כרצף של תהליכים מתמשכים וממושכים, החל בתוכניות האקדמיות להכשרה (Pre-service) וכלה בהשתלמויות (In-service) במהלך הקריירה של המורים.
• הרשת כללה בתחילה כעשרה צוותי מחקר שמנו 30 עמיתים, והתפתחה לרשת של כ-50 חוקרים מתחומי התמחות שונים, החל ברפואה, עבודה סוציאלית, סמים, מגדר ואלימות וכלה בתחומים כחינוך, פסיכולוגיה והכשרת מורים.
• ההיסטוריה של השיח על גילוי עריות מלאה פולמוסים ומחלוקות לא פתורות בדבר מקורותיו, משמעותו והפרשנויות השונות לו. החל בדיון התלמודי בשאלה אם איסורי העריות הם ממין הדברים שהאל אוסר כדי להורות לאדם על התנהגות מוסרית או שהם ממין הדברים שאדם מטבעו יודע שאין לעשותם, וכלה במחלוקת בין הביולוגיה לבין הפסיכולוגיה והאנתרופולוגיה: בעוד ביולוגים מניחים כי הטאבו על עריות נובע מרתיעה מולדת של האדם, פסיכולוגים ואנתרופולוגים טוענים כי איסור העריות נועד לרסן תשוקה טבעית של האדם.


חשוב לציין שבהיעדר ההמשך וכלה ב־, בדרך כלל אין צורך במילה החל, ואפשר להשאיר רק את מילת היחס מ-.

דוגמאות מטקסטים אקדמיים:
• החלטות הממשלה, החל משנת 1996 ועד היום, הנחו להגדיל את ייצור החשמל באמצעות שימוש בגז טבעי ובאנרגיה מתחדשת. (ואפשר פשוט: משנת 1996…)
• האיום המרכזי המהווה את המשימה הראשית של צה"ל החל מסוף שנת 2005, היה איראן. (ואפשר פשוט: מסוף שנת 2005…)


ומה בעניין מה שביניהם: הַמשך, עבוֹר או דרך?

לעיתים רוצים לציין גם את מה שבין הקצוות 'החל' ו'כלה'. במקרה כזה שלושת הניסוחים הרווחים והמקובלים הם:
* החל ב… דרך… וכלה ב…
* החל ב… עבוֹר ל/ב… וכלה ב…
* החל ב… הַמשך ב… וכלה ב…

דוגמאות מטקסטים אקדמיים:
• ה"דת" במגילה מצביעה דווקא על פקודותיו של המלך, וזיקתה ההדוקה למנהגי בית המלוכה והצווים שהוא מנפיק, עוברת כחוט השני לאורך המגילה — החל בשתיית היין "כדת אין אונס" (אסתר א, ח), עבור ב"דת הנשים" (ב, יב) וכלה במתן ה"דת" בשושן הבירה להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים (ג, טו).
• פרק 7 מתיר למועצת הביטחון להשתמש גם בכלים צבאיים לצורך אכיפת השלום החל בהטלת הסגרים, עבור בהכרזה על אזורים אסורים לתנועה ו/או לירי וכלה בהפעלת כוח באופן יזום.
• תוכניות אלה חולקו לרמות התכנון השונות, החל בהרמה הארצית הכוללת, המשך במרחב האזורי והיישוב הבודד וכלה בהתמקדות בפרויקטים פרטניים בתחום היישוב.

רוצה לקבל טיפים נוספים לכתיבה נכונה של הטקסט האקדמי שלך?

היכנס לכאן וקבל אוסף עשיר של טיפים לשוניים לכתיבה נכונה, שימנעו הורדת נקודות חשובות בהערכת עבודתך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית located at אדם - גבע בנימין , ישראל, ישראל . Reviewed by 95 customers rated: 5 / 5
דילוג לתוכן